Franck Muller İtalyan bir anne ve İsviçreli bir babanın oğlu olarak 1958 yılında İsviçre’de dünyaya geldi. Çok uluslu ve çok kültürlü bir ortamda yetişen Muller’in, daha küçük yaşlardayken bile her tür makineye ve mekanizmaya ilgisi vardı. Öyle ki en büyük eğlencesi mekanik her tür nesneyi söküp onun “kalbini” ve nasıl çalıştığını keşfetmek olmuştur.

1981 yılında dünyada en önemli saatçilik okullarından biri olan Cenevre’deki “Geneva School of Watch Making”e girdi. 4 senelik eğitim hayatında pek çok başarıya imza atarak ödüller alan Muller, mezuniyetini okul birinciliğiyle tamamladı. Mezun olduktan sonra çok cesurca bir adım atarak saatlere olan tutkusuna yakışan marka yaratmaya karar verdi. Üstelik isteseydi en ünlü saat firmalarında iş bulabilir ve çok yüksek maaşlarla büyük işler yapabilirdi. Ancak Franck Muller hayallerinin peşinden giderek, kendisine ve saatlere olan tutkusuna tutunup zor olan yolu seçti.

FRANCK MULLER SAATLERİNİ İNCELEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

20. yüzyıldan beri saat yapımında herhangi bir yenilik yapılmamış olmasını değiştirmek istedi ve bunun üzerine çalışmalar yapmaya başladı. Saat tamirciliği ile başladığı iş hayatı bir yandan da kendi saat mekanizmasını yaratmak için deneyler yapmaya başlamasıyla oldukça hareketli ve heyecanlı bir serüvene dönüştü.

Çalışmalarının ardından 1983 yılında kendi adını taşıyan ilk saati üretti. Micro- mekanik sistemlerle benzersiz bir şekilde ve karmaşık bir yapıyla yarattığı bu saat baştan sona onun eseriydi. Bu ilk adımla birlikte kariyerindeki hızlı yükselişi de başladı ve başarılar ardı ardına birbirini takip etti.

Bugün Franck Muller yaptığı buluşlar ve yeniliklerle saatçiliğin “üstün dehası” olarak anılıyor.

Adnan Polat’in meşhur 20:45 saati

Pek çok devlet adamı, yönetici ve yıldızın tercih ettiği saat markası olan Franck Muller ülkemizde de oldukça rağbet görmektedir. Adnan Polat’in meşhur 20:45 saati bir Franck Muller’di. Başbakan Erdoğan Cintree Curvex Chronograph modelini kullanıyor. Muller’in Türkiye’de yılda 500 adet saatinin satıldığı belirtiliyor.

Kendine ait bir çok eşsiz modeli yaratan Muller’in en ilginç saatlerinden biri Crazy Hours modelidir. Crazy Hours saat mekanizmasında alışagelmişin dışına çıkarak, karışık sıralı rakamlarla tasarlanmıştır. Bu karışık rakamlar her saatin başlangıcında akrep atlayarak bir sonraki saati gösterir.

Saatçilik dünyasında saygın bir yeri olan Franck Muller’e ithafen kurulmuş Cenevre’de saat yapımıyla ilgili Franck Muller Watchland isminde bir kuruluş bulunmaktadır.