Ünlü markaların ikonik saatleri, tasarımları ve kullandıkları teknolojileri ile yüzyıllar öncesinden günümüze kadar aynı popülerliği korumaya devam ediyor. Kimi zaman koleksiyonerlerin ilgi odağı olan bu muhteşem saatler, zarif işçiliği ve öncü tasarımlarıyla saatçilik dünyasına yön vermeyi başarıyor. Tam da bu noktada öne çıkan markalardan birisi de: IWC Schaffhausen.

‘International Watch Company’, İsviçre’ye giden Amerikalı saat yapımcısı ve girişimci Florentine Ariosto Jones tarafından Schaffhausen’de kuruldu.  Jones ‘un amacı Amerika’nın gelişmiş üretim metotlarıyla İsviçreli saat yapımcılarının üstün zanaatkarlığını bir araya getirerek dönemin en iyi cep saatlerini üretmekti. Bunu yaparken IWC’nin benzersiz mühendislik anlayışının temellerini atmakla kalmamış, İsviçre’de mekanik saat üretiminin merkezileşmesine önemli katkılarda bulunmuştur.

IWC Schaffhausen 150 yılı aşkın tarihi boyunca geliştirdiği fonksiyonel komplikasyonlar, özellikle de usta işi, dayanıklı ve kullanımı kolay kronografları ve takvimleriyle itibar kazanmıştır. Titanyum ve seramik kullanımına öncülük eden IWC,  günümüzde titanyum-alüminat ve Ceratanium™ gibi gelişmiş materyallerden yapılan ve yüksek mühendislik seviyeleriyle göz dolduran teknik saat kasaları ile tanınmaktadır.  Markanın üretiminin büyük bir parçasını ikonik pilot saatleri koleksiyonu oluşturmaktadır. Bu saatler içinde en  popüler olanı ise hiç şüphesiz konik bir tepe düğmesine sahip olan  Big Pilot’ dır. Esasen 1930 larda Alman Hava Kuvvetleri için üretilen  Big Pilot, 2002 yılında yeniden piyasaya sürülmesiyle, büyük ilgi görmüş ve klasikleşmiştir. Paslanmaz çelik, su geçirmez kasa ve mekanizmayı manyetik alanlardan koruyan iç kafesiyle şimdiye kadar üretilen en iyi askeri saatlerden biri olarak kabul edilmektedir.

Pilot’s Watch koleksiyonunu incelemek için tıklayınız .

Big Pilot bir çok farklı IWC koleksiyonunda boy gösterse de, hayranlık uyandıran büyük kadranında başka hiçbir komplikasyon daimi takvim kadar sık başrolü  kapmadı. Platin kasasıyla sadece 25 adet üretilen ilk  Big Pilot’s Watch Perpetual Calendar 2006’da  çıktığından beri, ikonik tasarımın en az 37 daimi  takvimli versiyonu beğeniye sunulmuştur.

Big Pilot’s Watch Perpetual Calendar (Ref. IW503605) ile efsanevi komplikasyon bir kez daha klasik  koleksiyonda boy göstermektedir. Paslanmaz çelik kasa,  mavi kadran ve rodyum kaplama saat kollarıyla donatılan saatte, tarih göstergesi ve güç rezervi saat 3, ay  göstergesi saat 6 konumunda yer almaktadır. Haftanın günü  ve saniye kolu saat 9 konumundaki alt kadranı  paylaşırken, saat 12 konumundaki çift ay evresi  göstergesi kuzey ve güney yarım kürelerdeki ayın  evresini doğru biçimde yansıtmaktadır.